Rodzaje fotelików samochodowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje fotelików samochodowych. Dzielą się one m.in. ze względu na kategorię wagową, rodzaj montażu oraz oceny, jakie uzyskały w testach zderzeniowych ADAC.

 

Kategoria wagowa

Istnieją trzy podstawowe kategorie wagowe autofotelików. Są to: 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg lub dodatkowo 0-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg. To, ile waży Twoje dziecko, zadecyduje o tym, która grupa fotelików będzie przez Ciebie brana pod uwagę.

 

Zauważ, że przepisy kodeksu drogowego, w rozdziale 5: „Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach" mówią, że: Art. 39. (...) 3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym." W związku z tym, to po stronie kierującego pojazdem leży odpowiedzialność za wybór właściwego fotelika, który będzie dopasowany do gabarytów najmłodszego pasażera.

 

Rodzaj montażu

Foteliki samochodowe można montować na kilka sposobów. To, w jaki sposób zainstalujesz swój autofotelik, będzie zależało od tego na jaki model się zdecydowałeś. Produkty stworzone z myślą o niemowlętach 0-13kg, zawsze montuje się tyłem do kierunku jazdy. Foteliki dla dzieci 9-18kg i 15-36kg na ogół montuje się przodem do kierunku jazdy, chociaż trafiają się modele, które pozwalają na zamontowanie w sposób bezpieczniejszy, czyli tyłem do kierunku jazdy. Istnieją także dwa sposoby instalacji – przy pomocy pasów bezpieczeństwa i za pomocą sztywnych zaczepów czyli foteliki z systemem ISOFIX.

 

Oceny w testach ADAC

Bezpieczeństwo autofotelika bardzo dobrze obrazują testy zderzeniowe, przeprowadzane przez niemiecki automobilklub Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, w skrócie ADAC. Ocena, jaką fotelik może uzyskać, jest przyznawana w formie gwiazdek w skali od 1 do 5. Jeśli chcesz kupić bezpieczny fotelik, to wybierz produkt posiadający powyżej 3 gwiazdek. Takie autofotele zaliczają się do grypy bezpiecznych fotelików samochodowych.

 

Spośród wielu rodzajów foteli samochodowych wybierz taki, który będzie odpowiadał grupie wagowej Twojego dziecka. Pod uwagę weź także wyniki testów zderzeniowych, oraz sposób montażu urządzenia w samochodzie.

Rozpocznij chat Infolinia 600-986-486

Nie masz produktów w koszyku.

Porównywarka : 0 szt.